Pompa

Wilo - Pompa Sistemleri ve Çeşitleri

wilo-dagic-pompa

Sıvı yakıtların transferi için her sistemin vazgeçilmez elemanı olan pompa çeşitleri, cihazların sorunsuz şekilde çalışmaya devam etmesi için önemli ürünlerden biridir. Tarımdan sanayiye, balıkçılıktan ısınmaya kadar günlük hayatın her alanında kullanılan pompa türleri, temelde sıvıları daha ileriye püskürtmek için kullanılır. Görevi de türü de içinde bulunduğu sisteme göre değişen bu sistem elemanlarının hangi kullanım alanlarına sahip olduğunu ve özelliklerini şimdi öğrenebilirsiniz.

Pompa Nedir, Ne İşe Yarar?

Temel amacı sıvı yakıtların kaynak noktasından alınıp daha yüksek bir basınçla ileriye taşınması veya tahliyesi olan pompa türleri, son derece geniş bir kullanım alanına sahip, işlevsel sistem elemanlarıdır. Bitki yetiştiriciliği gibi geniş araziler üzerinde çalışan ve sürekli olarak sulama yapanlar için bu sistem elemanlarının kullanımı kritik önem arz eder. Kullanıcıların ne kadar geniş bir alanda çalışma yaptığına veya pompa kullanım nedenine bağlı olarak pek çok model bulunur. Modeller temelde birbirinden transferini yaptığı sıvı hacmine, püskürtme gücüne veya enerji kaynağına göre birbirinden ayrılır. Ürün seçimi sırasında sıvının hacmine ve basınç gücüne dikkat etmek, en iyi verimi almak için önemlidir.

Yeni nesil teknolojiden yararlanılarak geliştirilen modern pompa modellerinde daha çok düşük desibel ile çalışma özelliği görülür. Suyun tazyik değerini üzerinde yer alan bir gösterge aracılığıyla gösteren bu ürünler, yağmur sularının kapı eşiği veya bahçelerden tahliye edilmesine yardımcı olur. Konutların daha konforlu ve lüks bir yapı kazanmasıyla birlikte teknik özellikleri de değişmeye başlayan pompa tasarımları, tam olarak gereksinimi karşılamaya yönelik şekilde çeşitlendirilmekte, daha pratik bir hal almaktadır. Dijital kullanımı ısıtma sistemlerine de taşıyan pompa modelleri arasında, wifi ile bağlantı kurulabilen modeller dahi görülebilir ve bunlar ısıtma sistemlerinden en konforlu şekilde faydalanmaya yarar.

İletişime Geç Hemen Arayalım!

  En Çok Kullanılan Pompa Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

  Motor özelliklerine bağlı olarak suyu püskürtme gücü de değişen ve bu özelliğe göre yer aldığı sistem de değişkenlik gösteren pompa çeşitleri, temelde aynı çalışma ilkesine dayansa da birbirinden farklı modellerle karşımıza çıkar. Suyu tazyikle transfer etmek için kullanılan bu cihazın gücünü nereden aldığı, yani enerji kaynağının ne olduğu, kategorize edilmesine yardımcı olur. Örneğin çevre dostu bir enerji kaynağına gereksinim duyanlar güneş enerjisiyle çalışan pompalardan yararlanmakta, buna ek benzinle ya da mazotla çalışan pompalar da görülebilmektedir.

  En sık kullanılan pompa çeşitlerinin geniş arazileri sulayabilmek için kullanılan, ekim ve dikim işlerinde kullanılan modeller olduğu, bunların 100 metre gibi uzun mesafelere kadar su taşıyabildiği söylenebilir. Ancak günümüzde sayıca artan modern konut ve iş yerlerinde daha düşük beygir gücüne sahip, daha basit yapıda ancak daha teknolojik pompalardan yararlanılır. Bu durum ısıtma sistemlerinde yer alan pompaların yaygınlaştığını gösterir.

  Sıvının ne kadar yüksek menzile sahip olduğu gibi sıvının ne kadar derinden çekilebildiği de modelleri ayırt etmede bakılan bir diğer unsurdur. Örnek olarak sanayi tipi pompaların 20 metreden su çekebilmesi, yerin alt katmanlarından alınan suyu tahliye etmesi gerekebilir. Aynı durum su kaynağının derinde olduğu yapı sistemlerinde, yani temelin derinde olduğu yapılarda da gerekli olabilir. Isıtma sistemlerinin, özellikle de merkezi ısıtma sistemlerinin zeminde yer alan bir enerji kaynağından besleniyor olması, yüksek katlara taşınacak olan suyun güçlü pompalarla iletilmesini gerektirebilir. Bu gibi günlük yaşamda karşımıza çıkan pompa türlerinde en iyi kalite ürünlerle sizlere hizmet veriyor, sorunsuz çalışan pompaların her zaman konfor içinde olmanızı sağlamasına aracı oluyoruz.

  Tüm pompa çeşitlerinde kendi yapı ve ısıtma sistemlerinize en uygun modelleri en uygun fiyatlarla temin etmek için uzmanlığı ve kaliteli seçenekleriyle öne çıkan firmamızı güvenle tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız olan modeli belirlerken en ideal seçimleri yapmak için uzmanlığımızdan yararlanabilir, uzun ve sorunsuz kullanım ömrüyle tüm gereksinimleri karşılayacak ideal ürünü keşfetmek için hemen ulaşabilirsiniz.

  Referanslarımız

  Yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referans
  yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referanslar
  Yerden ısıtma referans

  Su Pompası Kullanım Alanları

  Belirli bir vakum gücünden faydalanarak kaynaktan aldığı sıvının, genellikle de suyun, daha ileri püskürtülmesi, basıncı arttırılarak transferinin yapılması için kullanılan pompa geniş kullanım alanıyla çevrede en sık görülen aletlerden biri olabilir. Düşük maliyetle daha çok işçilik yapılmasını sağlayabilen bu sistem bileşeni tarım ve arazi işlerinde olmazsa olmazlardandır. Günümüz modern yapılarında da pek çok sistemde yer alan pompalar, ısıtma sistemlerinin pek çok çoğunda sıcaklığın eşit dağıtımı için kullanılır.

  Su pompaları sadece su püskürtme işlemi için değil, havuz ve akvaryum gibi suyun sürekli olarak devir halinde olduğu sistemlerde de kullanılır. Suyun kaynağından daha yüksek bir alanda döngü içinde olduğu havuzlarda, alt katmanlardaki depoda toplanan suyun yeniden yukarı taşınması için pompa kullanımı şart olabilir. Bu doğrultuda pompaların işlevselliği sayesinde ısıtma gibi temel gereksinimlere dönük alanlar kadar estetik yapılarda da yer aldığı fark edilir.

  Wilo - Dalgıç Pompa Sistemleri (Video)

  wilo-dagic-pompa

  wilo-desenerji

  Tarlalarda yapılan sulama çalışmalarından, sel basan yerlerdeki suyun boşaltılmasına, temiz su kaynaklarından içme suyu çekmeden su kuyusu açmaya kadar pek çok yerde gereksinim duyulan dalgıç pompa fiyatları gibi verimiyle de önemli bir tasarruf aracıdır

  Dalgıç pompa modellerini incelerken göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer seçim kriteri ürünün kullanılacağı suyun sıcaklığı olabilir. Bazı modeller yalnızca 30 derece kadarki sıcaklıklara karşı dayanıklılık gösterirken daha gelişmiş ve kapsamlı modeller ise daha üst sıcaklık değerine sahip sularda da etkili çalışma gösterir. Ürünün kullanıldığı alandaki suyun sıcaklığı gibi hacmi de önemli bir faktör olmakta, elbette daha yüksek hacimli veya daha yüksek sıcaklıklardaki sularda çalışacak olan tasarımlarda nispeten daha yüksek dalgıç pompa fiyatları görülebilmektedir. Yine bu aşamada da fiyatların bütçeye uygun olması kadar ürünün alım amacına göre seçilmiş olmasının önemi ortaya çıkar.

  Suyun tahliye edilmesi, özellikle su baskını alanlarının düzenli olarak boşaltılması veya kanalizasyon borularının temizlenmesi için dalgıç pompa kullanılacak ise bu durumda ideal derinliğe ulaşabilen modeller seçilmesi gerekir. Tüm pompalar için geçerli olan bu kural, pompa derin yüzeylerde kullanılacak ise ekstra önem arz eder. TSE damgası ile teyit edilen basma ve suya ulaşma gücü hakkında bilgi almak için farklı modeller arasında kıyaslama yapabilir, özellikleri inceleyerek özellikle suyu boşaltma gücüne odaklanabilirsiniz