Yerden Isıtma Sistemi – Yerden Isıtma En Uygun Fiyatları

yerden ısıtma sistemleri

Günümüzde ısıtma sistemleri artık geleneksel yöntemleri geri bırakmışa benziyor. Yerden ısıtma sistemlerini bu bağlamda değerlendirebiliriz. Son dönemlerde yaygınlığı artmaya başlayan bu özel ısıtma sistemleri; gerek düşük kurulum maliyetleri, gerekse de her mekana pratik şekilde uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Yaşam kalitesine kattığı değer bir yana, bu tip sistemlerin uzun ömürlü olması, yine aynı şekilde en önemli tercih edilme sebepleri arasında dikkat çekiyor. Yerden ısıtma sistemleri ilk zamanlar genelde ticari mekânlarda tercih ediliyordu; ancak son dönemlerde konutlarda da taleplerin oluşmaya başlandığı görülüyor. Bu nedenle de “yerden ısıtma nedir?” sorusunun cevabı daha da bir önem kazandı.

Türkiye’de ısıtma, hala enerji gider kalemleri arasında liderliğini koruyor. Ne yazık ki enerji kaynakları her geçen gün biraz daha tükenme noktasına geliyor. Kitleler henüz bunu tam anlamıyla kavrayamamış olsa da dünyada yer alan doğal kaynakları kullanabilecek pek bir zamanımız kalmadı. Bu durum teknolojik çözümleri zorunlu hale geldi. Enerji tasarrufu ya da enerji verimliliğini odak noktasına koyan her üretim çok daha değerli hale geldi. Yerden ısıtma sistemi tam anlamıyla enerji verimliliğine kanalize olmuş bir teknolojidir. Birim enerji üstünden çok büyük hacme sahip olan bölgeleri dahi ısıtmak bu teknoloji ile mümkün hale gelebiliyor.

Yerden Isıtma Nedir ?

Yerden ısıtma sistemleri en basit ifadeyle, iş yerlerinin ya da konut tipi yapıların taban bölümünden özel tekniklerle ısıtılması anlamına gelir. Sistemin temel işleyişinde “Isınan hava yükselir” mantığı söz konusudur. Bu nedenle ayak tabanlarından başlayıp başa kadar tatmin edici sıcaklıkları kolayca hissetmek mümkün hale gelir. Kullanıcılara çok özel bir konfor alanı yaratan sistemde iki temel uygulama söz konusudur. Bunlardan biri elektrikli ısıtma sistemleri, ikincisi ise sulu yerden ısıtma sistemleridir. Elektrikli sistemde elektrikten elde edilen enerji tamamen ısı enerjinse dönüştürülür. Bu noktada rezistans kablolarından faydalanılır. Bunlar bazı kaynaklarda ısıtma kabloları olarak da bilinir. İkinci yöntem olan sulu yerden ısıtmada ise dahili olmayan bir kaynakta su özel olarak ısıtılır. Bu su, zemin içine döşenmiş olan borularda döndürülür. Her iki sistem de çok etkili sonuçlar verir; ancak her iki sisteminde kendine özgü belli artıları ve eksileri bulunuyor. Bu birbirinden bağımsız olan yöntemlerin ortak yönü ise ısının homojen biçimde dağılmasına olanak tanımalarıdır. Ayrıca her iki yöntemde de enerji verimliliği temel gayedir.

sulu yerden ısıtma

elektrikli yerden ısıtma

Yerden Isıtma Ne Sağlar?

Yerden ısıtma sistemleriyle beraber insanların yaşadıkları ya da çalıştıkları mekânlarda hareket alanı genişler. Kendilerini sıcak ve küçük bir alana sıkıştırmak zorunda kalmazlar. Örneğin soğuk bir günde evinizin en güzel manzarasının keyfini çıkarırken ayaklarınızın sıcaklığıyla huzurla dolarsınız. Bu modern ısıtma yöntemiyle beraber artık kış mevsimi kâbus olmaktan çıkıyor. Aslında yerden ısıtma mantığının ilk örneklerine M.Ö. ilk yüzyılda dahi rastlayabiliyoruz. Çin ve Roma o dönem bu sisteme dolaylı yoldan geçen medeniyetler arasında yer alıyor. Bu anlamda tabandan ısıtma olarak da bilinen metodun yeni keşfedilmediğini ifade edebiliriz. Sadece son dönemlerde daha verimli ve daha etkili çözümler bulmak adına bu sistem ciddi anlamda bir gelişim sürecine dahil oldu. Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de bir tıp medresesinde uygulanmıştır. Eğer siz de bu geleneksel ama bir o kadar da teknolojik olan sistemin bir parçası olmak istiyorsanız ve aklınızda hala çeşitli endişeler varsa, yerden ısıtma kullanıcı yorumları sizi aydınlatmaya yetecektir.

Türkiye’de ve dünyada bu sistemi deneyen kişiler memnuniyetlerini bu tip yorumlara yansıtıyor. Evinde ya da iş yerinde böyle bir sisteme sahip olan kişiler terlik giymeye ihtiyaç duymazlar. Soba, doğalgaz ve klima gibi alternatif yöntemlerde olduğu gibi mekanlarınızın ortasında yer işgalinde bulunmazlar. Isıyı çok adil şekilde dağıtan sistem sayesinde faturalar çok daha dengeli gelebiliyor. Yerden ısıtma doğalgaz faturası ile kıyaslanmayacak bir maliyete neden olur. Kullanıcılar radyatörlü sistemlere kıyasla doğalgaz faturalarında yaşadıkları kabusu bu ısıtma sisteminde yaşamıyor. Sistemin rutin bakım masraflarının olmaması oldukça sevindirici bir durumdur. Kullanıcıları olur olmadık bakım ücretlerine mahkum etmez. Rehau yerden ısıtma süreçlerinden en çok başvurduğumuz markalardan birisidir. Uygulama süreçlerinde Rehau dışında Despor, Wavin, Danfoss, Fraenkische gibi büyük markaları tercih ediyoruz.

Sulu Yerden Isıtma

Des Enerji olarak tabandan ısıtma metotları arasında sulu yerden ısıtmaya özel bir önem atfediyoruz. Çalışmalarımızı daha çok bu ve elektrikli yerden ısıtma sistemine odaklamış durumdayız. Türkiye’de bu yöntem 80’li yıllardan itibaren yavaş yavaş kendini var etmeye başlamıştır. Aradan geçen onca yıla rağmen bu yöntem hala geçerliliğini günümüzde koruyor. Bu sistem özelinde pex adı verilen borular kullanılır.

Yerden ısıtma borusu olarak da bilinen bu borular, sistem açısından hayati derecede bir öneme sahiptir. Sulu tabandan ısıtma sistemleri konutlarda, kamu binalarında, hamamlarda, okul, cami ve hastanelerde, kış bahçelerinde, yollarda ya da havuzlarda sıklıkla kullanılır. Üstelik bu yöntem kombi, ısı pompası, güneş enerjisi ya da kazan gibi opsiyonlarla uyum içindedir. Genelde bu konuda yanlış bir kanı olsa da pek çok zemin türüne sorunsuz şekilde uygulanır. Yani fayansa da olsa seramik de olsa parke de olsa fark eden bir durum olmuyor.

Sulu Yerden Isıtmanın Faydaları

 • Sulu yerden ısıtma faydaları avantajları konusunda ilk sıraya sağlığı koyabiliriz. Bu yöntem oldukça sağlıklı bir yöntem olarak bilinir ve kabul görür. Böcek yaşamlarına olanak tanımaz ve toz oluşumlarına izin vermez.
 • Ayak tabanınızı ideal ortalamalarda tutar. Bu da 23-25 derece olarak belirlenmiştir.
 • Oluşan ısıyı homojen biçimde dağıtmaya özen gösterir. Bu sayede ısı her alana eşit yayılır.
 • Ekonomik bir yoldur.
 • Radyatör olmadığı için istediğiniz ölçüde dekor oluşturabilirsiniz.
 • Katların arasında ısı yalıtımının ve ses izolasyonunun oluşmasına neden olur.

Elektrikli Yerden Isıtma

Elektrikli yerden ısıtma nasıl yapılır sorusuna bu başlık altında cevap vermeye çalışalım. Elektrikli tabandan ısıtma, adından da anlaşılacağı üzere taban bölümdeki ısıtma kuvvetinin doğrudan elektrik enerjisi ile sağlanmasıdır. Genelde mekânlar, henüz inşaat aşamasındayken söz konusu sistem kurulur. Aynı şekilde bina yenileme süreçlerinde de bu yola gidilebilir. Zemin alana yakın döşemenin hemen alt bölümüne sistem kurulur. Isıtıcı şilteler ya da ısıtıcı kablolardan bu süreçte yararlanılır. Girinti çıkıntısı fazla olan mekanlar için ideal bir çözüm sunar. Ayrıca sıcaklık sensörü ve ısıtma termostatları bulunur.

 • Bu metot yer kaplama sorunu yaratmaz. Yaşam alanınızı etkilemez.
 • Kurulumu oldukça kolaydır.
 • Alternatif ısınma yöntemlerine göre ekonomik bir yöntemdir.
 • İs benzeri izler oluşmaz.
 • Toz kalkma sorunlarına neden olmaz.
 • Diğer ısınma yöntemleriyle kıyaslandığında rutin bakımlara ihtiyaç duymaz.
 • Daha az tehlikelidir. Doğalgazda olduğu üzere zehirlenme benzeri durumlar yaşanmaz, güvenli bir işleyişi vardır.

Yerden Isıtma Fiyatları

Yerden ısıtma sistemi fiyatları konusunda sabit veriler sunmak zordur. Çünkü yerden ısıtma fiyatları için belli parametrelerden söz etmek gerekir. Genelde bu sistemler ilk kurulum aşamasında görece maliyetli olabiliyor. Fakat uzun vadeli olarak kullanıcılara önemli bir tasarruf sağlıyor. Yani kurulum aşamasındaki yerden ısıtma maliyeti dolaylı yoldan kullanıcılara avantaj olarak geri dönüyor. Gerek maliyetler gerekse de diğer konularda bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

TOPLAM M2 ALAN 17 X 2,0 PE-XA 16 X 2,0 PE-XA 10 X 2,0 PE-XA
70 m2 7235 TL 6695 TL 10043
85 m2 7911 TL 7321 TL 10981
100 m2 8649 TL 8004 TL 12007
115 m2 9457 TL 8752 TL 13128
130 m2 10340 TL 9569 TL 14354
TOPLAM M2 ALAN 16 X 2,0 PE-XB 16 X 2,0 PE-RT
70 m2 6257 TL 5441 TL
85 m2 6862 TL 5967 TL
100 m2 7101 TL 6175 TL
115 m2 7765 TL 6752 TL
130 m2 8490 TL 7382 TL

Fiyatlara KDV dahil değildir.

Burada yapılan fiyatlama otomasyon talebi ve projeye göre değişkenlik gösterebilir, bir bağlayıcılığı yoktur.

Projenize göre en uygun çözümler ve anahtar teslim fiyat için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geç Hemen Arayalım!

  Evlerdeki petek sistemini değiştirmek ve yerden ısıtmaya geçmek için bir çok revizyona gerek duyulmaktadır. Bu konuda uzman ekiplerimizden bilgi almanız faydalı olacaktır.

  Uzun vadeli olarak kullanıcılara önemli bir tasarruf sağlıyan yerden ısıtma sistemleri m2’si 70 TL’den başlamaktadır. Projeniz içi fiyat teklifini desenerji.com’dan kolaylıkla alabilirsiniz.

  Yerden ısıtma, konut ya da iş yerlerinin özel tekniklerle tabandan ısıtılması anlamına gelir. Sulu yerden ısıtma ya da elektrikli yerden ısıtma olmak üzere ikiye ayrılan bu sistem; ısının mekanın içinde homojen bir biçimde dağılmasını sağlar.