Sirkülasyon Pompası

Wilo - Sirkülasyon Pompası Çeşitleri ve Kullanımları

wilo-dagic-pompa

Yerden ısıtma sistemleri başta olmak üzere su akışından faydalanarak enerji elde edilen pek çok alanda karşımıza çıkan sirkülasyon pompası oldukça önemli bir sistem parçasıdır. Tüm sistemin doğru ve düzenli çalışması için her zaman ideal şekilde seçilmesi ve konumlandırılması gereken sirkülasyon pompası suyun israf olmaksızın dengeli akışına katkı sağlar. Yeni bir su kaynağına gereksinim duymadan daimi olarak aynı sıvıdan yararlanılmasına aracı olan sirkülasyon pompası kaliteli ve dayanıklı modellerin seçilmesi halinde uzun yıllar sistemi en az maliyetle kullanmanıza yardımcı olur. Bu sistem bileşeninin ne işe yaradığını öğrenerek doğru seçimi yapmak için bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Sirkülasyon Pompası Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Sıvı akışı sayesinde enerjinin iletildiği her sistemde kullanılabilen sirkülasyon pompası kalorifer kazanı gibi merkezi ısıtma sistemlerinde sıkça karşımıza çıkar. Sıvının hat içerisinde ilerlemesine devam eden bu alet, kazan içerisindeki sıcak suyun ve bunun verdiği ısının cihazlara dengeli bir dirençle iletilmesine aracı olur. Yalnızca evlerdeki ısıtma sistemleriyle sınırlı kalmayan, geniş bir kullanım alanına sahip olan sirkülasyon pompası havuz veya akvaryum gibi sıvı döngüsünün daimi olduğu yerlerde de kullanılır. Böylece su israf etmenin önüne geçen, aynı suyun devir daim içinde olmasını sağlayan bu ürünler, maliyeti düşürme açısından da önemli bir yardımcıdır.

İletişime Geç Hemen Arayalım!

  Sirkülasyon Pompası Ne İşe Yarar?

  Sıvı akışı sayesinde ısınan yerden ısıtma sistemlerinde önemli bir bileşen olan sirkülasyon pompası herhangi bir kaynaktan gelen veya depo kazanında bulunan suyun dengeli bir basınçla dağıtımına, su akışının devam etmesine aracılık yapmaya yarar. Adından anlaşılabileceği gibi suyun sirküle olması, yani aynı suyun belli bir hat üzerinde sürekli olarak devir daim yapması için kullanılan bu ara parçalar, yerden ısıtma sistemlerinde boru ile merkezi kaynak arasındaki sıvı döngüsünü sağlar.  Böylece ısınan su yeni bir su akışına yani ekstra su israfına gerek kalmadan sürekli olarak borular içerisinde yeniden akışına devam eder.

  Suyun sadece kesintisiz döngüsü için değil, ideal bir basınçla iletilmesi için de önemli görevlere sahip olan sirkülasyon pompası böylece sistemin sorunsuz şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. Suyun kaynaktan yüksek tazyikle gelmesi başta kollektör borular veya yerden ısıtma boruları olmak üzere pek çok sistem bileşeninde hasara ya da daha kötüsü patlamaya neden olabilir. Tüm ısıtma sistemini etkileyebilecek kadar önemli olan sirkülasyon pompası ise bu borulara taşınan suyun ideal basınçla akışla yardımcı olur. Böylece mekanın ısınması için gereken suyun her zaman ideal miktarda ve dengeli bir güçle akışı devam eder.

  Sirkülasyon Pompası Seçimi Nasıl Olmalı?

  Herhangi bir sistem içinde dolaşım halinde olan sıvının doğru şekilde akışa devam etmesi için kullanılan bir ürün olan sirkülasyon pompası özellikle ısıtma sistemlerinde mekanizmanın önemli bir parçasıdır. Kapalı devre olarak çalışan tüm sistemlerde hem ısıtma hem soğutma için sıvının doğru şekilde sirküle olması gerekir. Sisteme bu doğru akış kabiliyetini veren sirkülasyon pompası sayesinde tüm sistemin işleme düzeni etkilenmekte, ısının yayılma kalitesi dengeli bir hal almaktadır. Bu doğrultuda seçilen marka ve model ekstra önem taşımakta, sirkülasyon pompası için sisteme uygun ve yüksek dayanıklılığa sahip modeller arasından seçim yapılması gerekmektedir. Sistemin hem verimli hem de düşük maliyetle çalışması için doğru pompanın seçilmesi kadar sisteme uygun şekilde entegre edilmesi de önemlidir. Özellikle pompanın konumu apartman gibi yapılarda sorunsuz bir çalışma için ekstra önem taşır. Bu doğrultuda sirkülasyon pompası için tercihinizi firmamız gibi deneyimi ve uzmanlığı ile öne çıkan firmalardan yana yaparak soru işaretlerini gidermeniz ve doğru model seçimi konusunda emin olmanız önerilir.

  Referanslarımız

  Yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referans
  yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referanslar
  yerden ısıtma referanslar
  Yerden ısıtma referans

  Sirkülasyon Pompası Çeşitleri Nelerdir?

  Suyun dengeli şekilde ısıyı yaymakla sorumlu sistem bileşenlerine iletmekle görevli olan sirkülasyon pompası su devrinin devam edeceği alanın büyüklüğüne göre farklı modellere sahiptir. Farklı basınçlardaki suları karşılamak için daha detaylı ve güçlü modeller görmek mümkün olurken, alana göre daha basit tasarımlar da tercih edilebilir ve alım sırasında tasarruf edilebilir. 1/2, 3/4, 4/100, 32/8, veya 65/130 ile 50/180 gibi isimlerle sınıflandırılan çeşitler, piyasada sık karşılaşılan türlerdir. Her yapının ihtiyacı farklı olduğundan en ideal model konusunda kesin bir görüş belirtmek mümkün olmamakla birlikte özellikle 12V modeller binalarda su masrafını önleyerek tasarruf etmek için sıkça tercih edilir. Bazı modellerde üç ayrı hız ayarı bulunmakta, bu profesyonel sirkülasyon pompası modellerinin ise düzenli aralıklarla ayarlanması gerekmektedir.

  Kullanıcı isteklerine ve ihtiyaçlarına göre oldukça farklı çeşitleri bulunan sirkülasyon pompası modellerinde bütçenize en uygun ve en kaliteli alternatifleri bizimle keşfedebilirsiniz. Ekibimiz uzmanlarına danışarak sistem için en ideal sirkülasyon pompası seçimini yapabilir, uzmanlıkla yapılan montaj işlemleriyle birlikte uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde çalışan sistemlerin rahatlığına ulaşabilirsiniz.

  Wilo - Sirkülasyon Pompası (Video)

  wilo-dagic-pompa

  wilo-desenerji

  Sıvı akışı sayesinde enerjinin iletildiği her sistemde kullanılabilen sirkülasyon pompası kalorifer kazanı gibi merkezi ısıtma sistemlerinde sıkça karşımıza çıkar. Sıvının hat içerisinde ilerlemesine devam eden bu alet, kazan içerisindeki sıcak suyun ve bunun verdiği ısının cihazlara dengeli bir dirençle iletilmesine aracı olur.

  Suyun dengeli şekilde ısıyı yaymakla sorumlu sistem bileşenlerine iletmekle görevli olan sirkülasyon pompası su devrinin devam edeceği alanın büyüklüğüne göre farklı modellere sahiptir. Farklı basınçlardaki suları karşılamak için daha detaylı ve güçlü modeller görmek mümkün olurken, alana göre daha basit tasarımlar da tercih edilebilir ve alım sırasında tasarruf edilebilir. 1/2, 3/4, 4/100, 32/8, veya 65/130 ile 50/180 gibi isimlerle sınıflandırılan çeşitler, piyasada sık karşılaşılan türlerdir.

  Sıvı akışı sayesinde ısınan yerden ısıtma sistemlerinde önemli bir bileşen olan sirkülasyon pompası herhangi bir kaynaktan gelen veya depo kazanında bulunan suyun dengeli bir basınçla dağıtımına, su akışının devam etmesine aracılık yapmaya yarar. Adından anlaşılabileceği gibi suyun sirküle olması, yani aynı suyun belli bir hat üzerinde sürekli olarak devir daim yapması için kullanılan bu ara parçalar, yerden ısıtma sistemlerinde boru ile merkezi kaynak arasındaki sıvı döngüsünü sağlar.