Elektrikli Isıtma Sistemleri

Yaşam kalitesini öne çıkaran sistemler her daim kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Yerden ısıtma sistemlerinin çok uzun yıllardan bu yana her daim varlığını sürdürmesi, bunun en önemli işareti. Yerden ısıtma sistemleri bu durumu büyük oranda, teknoloji ile beraber değişip dönüşebilmesine borçlu. Yerden ısıtma sistemleri uygun maliyetlerin yanında sunduğu konforla da uzun ömürlü kullanım garantisi sunuyor. Yerden ısıtma sistemlerinin başarılı sonuçlar vermesi için profesyonel saha ekipleri ile işbirliği yapmak önemlidir.  Bugün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada enerji giderlerinde ısınma konusunun önemli bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle insanlar fiyat/performans açısından iyi sonuçlar yakalayabilecekleri sistemlere yöneliyor. Yerden ısıtma sistemlerine olan ilgiyi bu bağlamda değerlendirebiliriz.

Enerji kaynaklarının tükenme noktasına geldiği günümüze teknolojinin verimlilik yönünde faaliyet göstermesi büyük önem taşıyor. Yerden ısıtma sistemlerinde düşük kaynaklarla yüksek performans verilerine ulaşmak mümkün hale geliyor. Yerden ısıtma sistemlerinde sulu yerden ısıtma ve elektrikli yerden ısıtma sistemleri öne çıkıyor. İnternet üzerinden, kullanıcı deneyimlerini önemli ölçüde yansıtan elektrikli yerden ısıtma yorumları incelendiğinde sistemin ne denli memnuniyet yarattığı görülebilir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri oldukça güvenlidir. İnşaat aşamasında zemin altına kurulan sistem, uzun yıllar kullanmak mümkündür. Sistemle alakalı detaylara daha yakından göz atalım.

Teknolojiyle Beraber Büyüyen Bir Sistem

Elektrikle ev ısıtma sistemleri son 40 seneden bu yana Türkiye’de farklı mekânlarda aktif şekilde uygulanıyor. Aradan geçen zamanda teknolojik gelişmelere bağlı olarak bu sistemde önemli değişikliklere gidildi. Türkiye’de Kayseri ve Ankara gibi şehirler bu sistemin tarihinde öncü şehirler olarak dikkat çeker. Karbon ısıtma filmlerinin varlığı zaman içinde yaşanan önemli değişime örnek olarak sunulabilir. Fakat teknolojiden hangi düzeyde yararlanılırsa yararlanılsın elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin temel işleyiş mantığı hep aynıydı. Dün de bugün de yerden ısıtma sistemlerinde öncelikli hedef her zaman havaya ısıyı homojen biçimde dağıtmak oldu.

Pek çok inşaat firması projelerine yeni bir boyut kazandırmak amacıyla bu sistemi entegre etmeye başladı. Konut sahipleri de ev arayışlarını çoğu zaman bu kritere göre gerçekleştiriyor. Biz insanlar için ortalama25 C ile30 C aralığı sağlıklı ve idealdir. Yerden ısıtma sistemleri hem sizin için ideal sıcaklık ortalamalarını koruyabiliyor, hem de bunu mekanın tüm alanlarına eşit şekilde yansıtıyor. En soğuk kış aylarında dahi altınızda sizi ısıtan bu özel sistem sayesinde, pencerenizden harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Elektrikli Yerden Isıtma Nedir? 

Elektrikli yerden ısıtma; herhangi bir elektrikli yerden ısıtma kablosu veya rezistans kablolarından yararlanılmak koşuluyla zemine uygulanan yerden ısıtma türüne denir. Sulu yerde ısıtmayla beraber uygun maliyetlerinden dolayı sıklıkla tercih edilir.  Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürüldüğü sistem, maksimum verimlilik sağlar. Yerden ısıtma türlerinin her biri kendi içinde özel avantajlara sahiptir. Hangi enerji çeşidi söz konusu ise sistemin kurulumunu buna göre yapmak gerekir. Bu sisteme genelde ya inşaat aşamalarında ya da doğrudan yenileme süreçlerinde başvurulur. Sistem, zemine en yakın bölümlerde, döşemelerin hemen alt kısmına kurulur. Kablolar taşıyıcı ya da filelerin üstünde yer alan ısıtıcı şilteler yardımıyla ısıtma işlemi gerçekleşir. Özellikle bu tür bir ısıtma yöntemini tercih ediyorsanız yuvarlık hatlı mekanların avantaj sağladığını bilmelisiniz. Bu nedenle banyolarda ya da mutfaklarda kolay şekilde sonuç verir. Şilteyle ısıtma yöntemi ise ağırlıklı olarak salon, yatak odası gibi bölümlerde tercih edilir. Son teknoloji ısıtma termostatları dijital olarak sıcaklığı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Elektrikli Isıtma Sistemlerini Hangi Malzemeler Oluşturur?

“Elektrikli yerden ısıtma nasıl yapılır?” sorusuna daha sağlıklı yanıtlar bulmak adına kullanılan malzemeleri incelemek doğru olacaktır. Elektrikli yerden ısınma teknolojilerinde ana bileşen olarak ince ısıtma kablolarını gösterebiliriz. Bunlar ortalama 5-6 mm civarında olan, hassas kablolardır. Montajın daha kolay olması açısından fabrikasyon olan soğuk uçlara başvurulabilir. Bunlar ısıtıcı şilteler olarak bilinir ve farklı güçlerde hazırlanabilir.  Sistemde m2 cinsinden güç değerlerini incelemek mümkündür. Genelde m2’ye minimum 80 Watt civarında bir güç değeri düşer. Bu değerler 240 Watt düzeyine kadar yükselir.

Zemine ana bileşenler uygulandıktan sonra, termostat, sensör gibi yukarıda kalan ve görünür olan materyaller dahil olur. Sistem büyük ölçüde zeminin altında yer alacağı için dekorasyon açısından size engel olan hiçbir şey olmaz. Aynı zamanda görünen kablolarla kötü bir görüntünün oluşması engellenir. Des Enerji Sistemleri olarak elektrikli yerden ısıtma teknolojilerinde dünyaca ünlü bir marka olan DEVI’den yararlanıyoruz. DEVI elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde oldukça güçlü referansları olan, profesyonel bir oluşum.

Elektrikli Yerden Isıtma Nerelerde Kullanılır?

Yerden ısıtma sistemleri arasında her zaman rağbet gören elektrikli ya da bir başka ifadeyle kablolu ısıtma uygulamaları, günümüzde pek çok mekanda rahatlıkla tercih edilebilir. Bu konudaki çeşitlilik zaten sistemin ne denli uygulanabilir olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Konutlarda, hastane, okul gibi büyük binalarda, iş hanlarında, rezidanslarda, hamamlarda, kış bahçelerinde, yüzme havuzlarında tercih edilebilir.

Ayrıca sistem kış aylarında kar eritmek amacıyla da kullanılıyor. Son dönemlerde stadyumlarda da benzer uygulamaların kullanıldığını görüyoruz. Sistem, köprü ve otoyollarda çetin kış koşullarında müthiş sonuçlar yaratır. Ayrıca yangın borularının donmasına engel olmak amacıyla kullanılabilir. Yine aynı şekilde inşaat projelerinde betonun kurutma işlemlerinde, yaya merdivenlerinde ya da fabrikalarda yer alan tankların ısıtılması işlemlerinde kullanılır. Görüldüğü üzere sadece ev ve iş yerlerinde ısınmak amacıyla değil, aynı zamanda çeşitli sahalarda oluşabilecek krizleri engellemek için de çok önemli bir role sahiptir.

Elektrikli Yerden Isıtma Maliyet

Sistemi yaşam alanları için kurmayı planlayan kişiler ilk olarak “Elektrikli yerden ısıtma ne kadar yakar?” sorusu üzerine kafa yoruyor. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri fiyatları konusunda sabit veriler sunmak pek olası değildir. Çünkü bu sistemde fiyatı etkileyen pek çok değişken söz konusudur. Genel olarak elektrikli yerden ısıtma maliyet açısından kullanıcıların bütçelerini zorlamaz. En azından kurulum aşamasında yapılan harcamalar, uzun vadede tasarruf çözümleri olarak geri döner.  Bu noktada sistemi oluşturan malzemelerin önemi büyüktür. Kullanılan malzemelerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması, diğer yandan da bakım maliyetleri yaratmaması önemlidir. Uygulanacak olan zeminin büyüklüğü, mekanın hangi durumda olduğu (inşaat, yenileme vs.), termostatın sayısı ve kalitesi, bu bütçeyi etkiliyor. Örneğin son zamanlarda Wİ-Fİ özelliği olan termostatların tercih edilmesi bu fiyatı önemli ölçüde etkileyebiliyor. Fiyat ve diğer teknik konularda daha kapsamlı bilgiler almak için DES Enerji ekibiyle 7/24 iletişim kurabilirsiniz.

Elektrikli Yerden Isıtma Uygulamalarının Artıları

Elektrikli yerden ısıtma uygulamaları doğal olarak sıklıkla sulu yerden ısıtma sistemleriyle karşılaştırılır. Her iki sistemin de belli handikapları ve ayrıcalıkları söz konusu. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerini tercih eden kişileri şu tip avantajlar bekliyor:

 • Bu sistemin en büyük artısı yer kaplamaması. Bu da kullanım alanlarının daha geniş olmasını sağlıyor.
 • Zeminden yukarı olarak dağıtılan ısı sadece belli bir bölüme etki etmiyor. Isı mekanın her bölümüne eşit şekilde yayılıyor.
 • Kurulum açısından zorluk yaratmaz.
 • Ekonomik bir ısınma yöntemidir.
 • Ortamda toz kalkması ya da is gibi istenmeyen sorunlara neden olmaz.
 • Yangın vb. durumlarda avantaj sağlar.
 • Bakım açısından diğer sistemlere göre daha esnektir. Uzun bir süre bakım yapmanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz.
 • Kaynak sorunu yaratmaz. Ayrıca jeneratör ile kolay şekilde faaliyetine devam edebilir.

Elektrikli Yerden Isıtma Kullanım Alanları

 • Konut (Daire, Villa) ,Okul, Hastane, Cami, Toplu konutlar (Kooperatif), Türk hamamı, Yüzme havuzları, Kış bahçeleri, Seralar, Hava alanlarında,
 • Her türlü yol, rampa, garaj girişi, otoyol ve köprülerin açık alanlarında yolun tümüne veya kısmı olarak kar ve buz eritme amaçlı,
 • Çatı ve saçaklarda buz sarkıtlarının oluşmasını önleme yanında saçaklardaki ve çatıda karın birikmesini önlemek amaçlı,
 • Su, yangın gibi borularının donmasını önlemek amacı ile,
 • Uydu veya antenlerin üzerinde oluşacak buzlanmayı veya birikecek karı önlemek amacı ile,
 • İnşaatlarda beton kurutma veya sertleştirme amaçlı,
 • Yaya yolları veya merdivenlerde kar ve buz oluşumunu önlemek amaçlı,
 • Fabrika ve imalatlarda büyük tankların ısıtılmasında kullanılabilir.