Geçmişten günümüze ev ısıtma sistemlerinin; güncel koşullara, ihtiyaçlara ve teknolojiye göre şekillendiğini görebiliriz. Ev ısıtma sistemleri konusunda temel motivasyon artık yavaş yavaş tasarruf ve verimlilik üzerine yoğunlaşmıştır. Bugün her ikisini bir arada vadeden akıllı ev ısıtma sistemleri genelde bir adım ön plana çıkmayı başarıyor. Değişen konut tiplerine hızlı adapte olan sistemler daha büyük ilgi görmeyi başarıyor. Türkiye gibi dört mevsimi baskın olarak yaşayan ülkelerde ısıtma sistemleri bu çeşitliği destekleyecek yapıda gelişmiştir. Hatta bazı bölgelere özel olarak kurulmuş ısıtma sistemleri dahi bulunuyor. Ev için ısıtma sistemleri kendi içinde bazı avantajlara ve dezavantajlara sahip olabiliyor. Bunlardan önce, konutlarda tercih edilen ısıtma tiplerini kısa kısa anımsayalım.

Ev Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Evlerde tercih ettiğimiz ısıtma tiplerini bazen ekonomik durumumuz bazen de bizden bağımsız olarak ortaya çıkan fiziksel koşullar belirliyor. Örneğin müstakil ev ısıtma sistemleri için başka, apartmanlar için başka tercihler n plana çıkabiliyor. Kimi konutlarda hala geleneksel ısıtma sistemleri benimsenirken kimi konutlarda ise alternatif ev ısıtma sistemleri tercih edilebiliyor. Türkiye’de ve dünyada sıklıkla tercih edilen ısıtma tipleri şu şekilde:

  • Doğalgazlı Merkezi Isıtıcılar: Son yıllarda Türkiye’de iyice yaygınlaşan bir ısıtma sistemi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.  Doğalgaz geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genelde evlerde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan doğalgaz, son zamanlarda yüksek fatura bedelleriyle gündemde.
  • Elektrik Merkezi Isıtıcılar: Elektrikli ev ısıtma sistemleri için ısı pompaları hayati bir rol oynar. Isı pompaları ihtiyaçları olan enerjiyi mekanik, termal ya da elektrik bazında temin eder. Otellerde ya da iş yerlerinde sıklıkla tercih edilir.
  • Odunlu Isıtma Sistemleri:  Demir döküm soba tiplerinde ya da modern şöminelerde hala yaygın olarak kullanılıyor. Kullanım pratikliği açısından elverişsiz olması, sistemin en zorlu tarafı olarak öne çıkıyor.
  • Güneş Enerjisi: Enerjisini güneş ışınlarına borçlu olan bu sistem, özellikle yaz aylarında harika sonuçlar verebiliyor. Buna rağmen devamlılık sorunu olması, sistemin önemli handikabı. Genelde sıcak su ihtiyacını gidermek amacıyla kullanılsa da akü yordamı ile enerjiyi elektriğe dönüştürmek de olası.

Bütün bu klasik ısıtma sistemlerinin dışında LPG ve Termosifon ile gerçekleştirilen ısıtma sistemlerinden de söz edebiliriz.  Tüm bu sistemlere olarak bahsedeceğimiz ısıtma sistemine özel bir paragraf açmamız gerekiyor: Yerden Isıtma Sistemi

ev ısıtma sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Ev yerden ısıtma sistemleri geleneksel ve modern bir yöntem olarak öne çıkıyor. Aslında bu sistemlerin yeni olduğu düşüncesi hakim olsa da geçmişinin oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz. He dünyada hem de Türkiye’de ev alttan ısıtma sistemleri aktif olarak kullanılıyor. Böyle bir sisteme inşaat aşamasında karar vermek büyük kolaylık sağlayacaktır. Isıyı yaşam alanlarınıza eşit bir şekilde paylaştıran alttan ısıtma sistemleri sulu yerden ısıtma ve elektrikli yerden ısıtma olarak iki ayrı metoda sahip. Evleriniz için hangi yöntemi tercih ederseniz edin,  maliyet ve verimlilik açısından size pek çok şey kazandıracağından emin olabilirsiniz. Ayrıca yerden ısıtma çok katmanlı bir sistem olduğu için mutlak suretle Des Enerji gibi profesyonel ve deneyimli firmalara emanet edilmelidir.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Ev yerden ısıtma sistemleri kullanıcılara uzun vadede müthiş ayrıcalıklar sunar. Öncelikle çok daha düşük enerji sarfiyatı söz konusu olacaktır. Ayrıca güneş enerjisi ile uyumlu olarak çalışabilir. Farklı ısıtma sistemleri ile uyum içindedir. Isıyı havaya eşit olarak taşıdığı için odanızın belli bölümleri soğuk kalmaz. Bu nedenle dublex ev ısıtma sistemleri için dahi ideal sonuçlar yaratır. Tek olumsuz yanı ise ilk ısınmanın bir nebze uzun sürmesi. Bu nedenle düşük bir tempoda dahi olsa açık tutulması tavsiye edilir. Yerden ısıtma sistemlerine ilişkin tüm sorularınız için, Des Enerji’ye dilediğiniz zaman danışabilirsiniz.