yerden ısıtma nedir

Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Maliyeti Nasıl Hesaplanır ?

Yerden ısıtma sistemleri kullanıcılarına oldukça ekonomik ve konforlu bir deneyim sunarken; yerden ısıtma nedir diye araştıranların sayısı da günden güne artıyor. Farklı mekanlara rahatça uygulanabilmesiyle de dikkat çeken bu yenilikçi teknoloji, evlerden ofislere villalardan otellere kadar pek çok farklı kullanım alanı için artan bir hızla tercih ediliyor. Doğru uygulama ile kış bahçelerini, seraları ve hastane tipi toplu yapıları da yerden ısıtmak mümkün. Eşit bir şekilde tüm mekanın ısıtılması sistemin en büyük kolaylığı. Kış aylarında yerden ısıtma ile ısınmayı seçenler halinden memnun olsa da; yerden ısıtma ne kadara mal olur sorusu kullanıcı adayları için önemli bir araştırma konusu.

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Yerden ısıtma, konut ya da iş yerlerinin özel tekniklerle tabandan ısıtılması anlamına gelir. Sulu yerden ısıtma  ya da elektrikli yerden ısıtma olmak üzere ikiye ayrılan bu sistem; ısının mekanın içinde homojen bir biçimde dağılmasını sağlar. Yerden ısıtma ne üzerine döşenir sorusu da elektrik ya da su tercih edilmesine göre cevap bulur. Elektrikli ısıtma genellikle yapılara inşaat aşamasında uygulanırken, döşemenin hemen altına ısıtıcı şilte ve kablolar yerleştirilir. Sulu yerden ısıtma tercih edildiğinde ise, zeminin alt bölümünde sıcak su taşıyan borulardan yararlanılır. Sanılanın aksine; bu sistemin üzerindeki zemin için bir kısıtlama söz konusu değil. Ahşap, mermer, doğal taş , parke, seramik ve fayans gibi birbirinden farklı zeminlerin altında yerden ısıtma sistemi rahatlıkla yer alabiliyor.

Yer ısıtmasında elektrik ya da su kullanımı duruma göre farklı avantajlar sunsa da; her ikisinde de enerjinin en verimli şekilde değerlendirilmesi beklenir. Enerji kaynaklarının hızla tükendiği günümüzde, bu oldukça çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşım. Binalardaki katlar arasında da ısı yalıtımı sağlayan elektrikli ve sulu yerden ısıtma sistemleri, toz ve böcek oluşumuna yer bırakmayarak da takdir topluyor. Yerden ısıtma sistemi uygulandıktan sonra zeminde yalnızca dağıtım kutusunun görülmesi, ayrıca radyatör gibi büyük bir objeye ihtiyaç duyulmaması ev dekorasyonunda da ferahlık sağlıyor; evin içinde gerçek anlamda yer kazandırıyor. Geçmişte yalnızca ticari binaların kullandığı yerden ısıtmanın, bugün neredeyse tüm hanelere uygulanabilmesinin altında işte bu avantajları sıralamak mümkün.

yerden ısıtma maliyeti

Yerden Isıtma Maliyeti Ne Kadar?

Yeni yapılan binalarda olduğu kadar yenilenen ve restore edilen yaşlı binalarda da tercih edilen yerden ısıtma sistemleri; ilk anda maliyet nedeniyle çekince yaratabilir. Oysa yerden ısıtma kararı vermeden önce; bunun oldukça uzun dönemli bir yatırım olduğu da göze alınmalı. Yerden ısıtma ne kadar maliyet yaratsa da; geri dönüşü yüksek olan bir teknoloji. Bu tür bir ısıtma sistemi halihazırda var olan kombi, kazan, güneş enerjisi ya da güneş enerjisi ile kolayca entegre olabilir. Özellikle sulu yerden ısıtmanın kullandığı su sıcaklık seviyeleri ile radyatörlü ısıtmanın kullandığı seviyeler arasında ciddi bir fark var. Radyatör için 80 derece olması beklenen su ısısı; sulu ısıtma sistemi ile yarı yarıya azalarak 40 derece seviyesine kadar düşüyor.

Yerden ısıtma metrekare fiyatları otomasyon ve projeye göre değişiklik gösterebilir. Buna rağmen genel bir çerçeve çizmek gerekirse, işçiliğin hariç tutulduğu KDV dahil fiyatlar 100 metrekare için 6000 TL ila 8000 TL aralığında fiyatlandırılıyor. Desenerji tarafından uygulamada tercih edilen; Danfoss, Rehau, Fraenkische ve Wavin gibi güvenilir markaların birim fiyatları birbirlerine göre değişiklik gösteriyor. Bu işlem oldukça kapsamlı bir tadilat gerektirdiğinden, işinde uzman ve tecrübeli bir firma ile çalışmanın önemi çok büyük.

Read more

Sonradan Yerden Isıtma Yapılır Mı? – Yerden Isıtma Sistemleri

Kış aylarında ev, ofis gibi yaşam alanlarında yaşanan en büyük sorun ısınma problemi oluyor. Ülkedeki enerji giderlerinin dağılımında da en büyük payı ısıtmanın alması bu sorunu gözler önüne seriyor. Bu yüzden son yıllarda enerji tüketimi ve verimlilik konusu sıklıkla gündeme geliyor. Alternatif yollar aramanın sonucunda yerden ısıtma sistemi üretildi ve dünyanın her yerinde kullanılmaya başlandı. Avrupa’da hızla gelişen bu sistem, Türkiye’de de 1980’lerden sonra uygulanmaya başlandı. Ancak çoğu yapıda petek, klima veya doğalgaz sistemi olduğu için tüketicilerin en çok merak ettiği soru sonradan yerden ısıtma yapılır mı ve sonradan yerden ısıtma nasıl yapılır oluyor.

Yerden Isıtma Nedir?

Özellikle son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanan yerden ısıtma sistemi, birim enerji ile daha fazla yeri ısıtma ve minimum kaynak ile maksimum fayda almak için en mantıklı seçeneklerin başında geliyor. Yerden ısıtma yaşam alanlarının tabandan ısınması anlamına geliyor. Sistem ısının ayaklardan baş hizasına kadar hissedilmesi prensibine dayanarak çalışıyor. Homojen bir ısınma sağlayan yerden ısıtma; daire, villa, okul, hastane, yüzme havuzu, hava alanı, sera ve yol gibi tüm ısınma istenen yerlerde uygulanabiliyor. Yerden ısıtma, zemin betonunun içine döşenen boruların aldığı enerjiyi zemin altına yayması sistemine deniyor. Yerden ısıtma ekonomik, kolay ve sağlıklı bir sistem olduğu için çoğu kişi evine uygulamayı düşünüyor. Evlerdeki petek sistemini değiştirmek ve yerden ısıtmaya geçmek için sonradan yerden ısıtma nasıl yapılır bilmeniz gerekiyor.

Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir?zeminden ısıtma

Yerden ısıtmanın tercih edilmesinin en büyük sebebi daha az enerji harcayarak daha fazla ısı sağlamasıdır. Ancak yerden ısıtma sistemlerinin bunun dışında da birçok avantajı bulunuyor. Yerden ısıtma homojen bir yayılım sağladığı için tüm alanı eşit derecede ısıtır. Bu sayede seramik kaplı zeminlerde ısı kaybı olmaz. Petek, radyatör vb. gibi yer kaplamadığı için ev dekorasyonunda engel yaratmıyor. Radyatörlü sistemlere göre %30-50 arası enerji tasarrufu sağlayan yerden ısıtma, toz yapmadığı için mikrop üreme gibi olumsuz koşullar oluşmasını önlüyor. Çevre dostu ve konforlu bir sistem olan yerden ısıtma ile kış aylarını sıcacık geçirebilirsiniz. Ancak tabi ki sistemin bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajların en başında zaman sorunu geliyor. Sistem zeminden ısındığı için 2-4 arası bir sürede ısınıyor. Diğer bir sorun ise su kaçağıdır. Sistemde oluşan herhangi bir su kaçağı kurulduğu zemine zarar veriyor. Tüm bunlara rağmen sistem diğer ısınma türlerine göre daha avantajlı ve ekonomik olduğu için çoğu mekanda tercih ediliyor. Yerden ısıtma sistemini yaptırmak sıfırdan yapılan mekanlar için daha kolay olurken zemini sonradan değiştirmek daha farklı olabiliyor. Alttan ısınma sonradan yapılır mı sorusunun tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Kış aylarını keyifli geçirmenizi sağlayan yerden ısıtmanın üç ayrı yöntemi bulunuyor. Bunlar sulu borulu yerden ısıtma, elektrik kablolu zeminden ısıtma ve karbon film ile döşeme altı ısıtma olarak adlandırılıyor. Yerden ısıtma binanızın ve yaşam alanınızın mimari projesi üzerinden hazırlanıyor. Sistem temelde zemin altına borular döşenmesi ile uygulanıyor. Bu borular sıcak su dolaşımıyla ısınıp zemini de ısıtıyor. Yerden ısıtmanın avantajları sizde de ilgi uyandırdıysa alttan ısınma sonradan yapılır mı sorusu ilginizi çekiyor olabilir. Sonradan yerden ısıtma uygulanabiliyor ancak betonu kırmak gerekiyor. Karbon folyolu sistem parke veya halı haline sonradan yapılabiliyor. Ancak kablolu sistem tadilat veya yeni inşaat halindeki bölgelere yapılabiliyor. Bu yüzden sonradan yerden ısıtma yaptırmak pahalı bir işlem oluyor.

Read more
müstakil ev ısıtma sistemleri

Müstakil (Villa) Ev Isıtma Sistemleri – Alternatif Ev Isıtma

Geçmişten günümüze ev ısıtma sistemlerinin; güncel koşullara, ihtiyaçlara ve teknolojiye göre şekillendiğini görebiliriz. Ev ısıtma sistemleri konusunda temel motivasyon artık yavaş yavaş tasarruf ve verimlilik üzerine yoğunlaşmıştır. Bugün her ikisini bir arada vadeden akıllı ev ısıtma sistemleri genelde bir adım ön plana çıkmayı başarıyor. Değişen konut tiplerine hızlı adapte olan sistemler daha büyük ilgi görmeyi başarıyor. Türkiye gibi dört mevsimi baskın olarak yaşayan ülkelerde ısıtma sistemleri bu çeşitliği destekleyecek yapıda gelişmiştir. Hatta bazı bölgelere özel olarak kurulmuş ısıtma sistemleri dahi bulunuyor. Ev için ısıtma sistemleri kendi içinde bazı avantajlara ve dezavantajlara sahip olabiliyor. Bunlardan önce, konutlarda tercih edilen ısıtma tiplerini kısa kısa anımsayalım.

Ev Isıtma Sistemleri Nelerdir?

Evlerde tercih ettiğimiz ısıtma tiplerini bazen ekonomik durumumuz bazen de bizden bağımsız olarak ortaya çıkan fiziksel koşullar belirliyor. Örneğin müstakil ev ısıtma sistemleri için başka, apartmanlar için başka tercihler n plana çıkabiliyor. Kimi konutlarda hala geleneksel ısıtma sistemleri benimsenirken kimi konutlarda ise alternatif ev ısıtma sistemleri tercih edilebiliyor. Türkiye’de ve dünyada sıklıkla tercih edilen ısıtma tipleri şu şekilde:

  • Doğalgazlı Merkezi Isıtıcılar: Son yıllarda Türkiye’de iyice yaygınlaşan bir ısıtma sistemi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.  Doğalgaz geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genelde evlerde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan doğalgaz, son zamanlarda yüksek fatura bedelleriyle gündemde.
  • Elektrik Merkezi Isıtıcılar: Elektrikli ev ısıtma sistemleri için ısı pompaları hayati bir rol oynar. Isı pompaları ihtiyaçları olan enerjiyi mekanik, termal ya da elektrik bazında temin eder. Otellerde ya da iş yerlerinde sıklıkla tercih edilir.
  • Odunlu Isıtma Sistemleri:  Demir döküm soba tiplerinde ya da modern şöminelerde hala yaygın olarak kullanılıyor. Kullanım pratikliği açısından elverişsiz olması, sistemin en zorlu tarafı olarak öne çıkıyor.
  • Güneş Enerjisi: Enerjisini güneş ışınlarına borçlu olan bu sistem, özellikle yaz aylarında harika sonuçlar verebiliyor. Buna rağmen devamlılık sorunu olması, sistemin önemli handikabı. Genelde sıcak su ihtiyacını gidermek amacıyla kullanılsa da akü yordamı ile enerjiyi elektriğe dönüştürmek de olası.

Bütün bu klasik ısıtma sistemlerinin dışında LPG ve Termosifon ile gerçekleştirilen ısıtma sistemlerinden de söz edebiliriz.  Tüm bu sistemlere olarak bahsedeceğimiz ısıtma sistemine özel bir paragraf açmamız gerekiyor: Yerden Isıtma Sistemi

ev ısıtma sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Ev yerden ısıtma sistemleri geleneksel ve modern bir yöntem olarak öne çıkıyor. Aslında bu sistemlerin yeni olduğu düşüncesi hakim olsa da geçmişinin oldukça eskiye dayandığını söyleyebiliriz. He dünyada hem de Türkiye’de ev alttan ısıtma sistemleri aktif olarak kullanılıyor. Böyle bir sisteme inşaat aşamasında karar vermek büyük kolaylık sağlayacaktır. Isıyı yaşam alanlarınıza eşit bir şekilde paylaştıran alttan ısıtma sistemleri sulu yerden ısıtma ve elektrikli yerden ısıtma olarak iki ayrı metoda sahip. Evleriniz için hangi yöntemi tercih ederseniz edin,  maliyet ve verimlilik açısından size pek çok şey kazandıracağından emin olabilirsiniz. Ayrıca yerden ısıtma çok katmanlı bir sistem olduğu için mutlak suretle Des Enerji gibi profesyonel ve deneyimli firmalara emanet edilmelidir.

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Ev yerden ısıtma sistemleri kullanıcılara uzun vadede müthiş ayrıcalıklar sunar. Öncelikle çok daha düşük enerji sarfiyatı söz konusu olacaktır. Ayrıca güneş enerjisi ile uyumlu olarak çalışabilir. Farklı ısıtma sistemleri ile uyum içindedir. Isıyı havaya eşit olarak taşıdığı için odanızın belli bölümleri soğuk kalmaz. Bu nedenle dublex ev ısıtma sistemleri için dahi ideal sonuçlar yaratır. Tek olumsuz yanı ise ilk ısınmanın bir nebze uzun sürmesi. Bu nedenle düşük bir tempoda dahi olsa açık tutulması tavsiye edilir. Yerden ısıtma sistemlerine ilişkin tüm sorularınız için, Des Enerji’ye dilediğiniz zaman danışabilirsiniz.

Read more
Whatsapp
Whatsapp