Son zamanların ekonomik ve verimli ısınma sistemi olarak öne çıkan yerden ısıtma sistemleri her geçen gün daha fazla kimse tarafından tercih edilmektedir. Yerden ısıtma sistemleri için önemli olan ise şüphesiz kaliteli, doğru ve ekonomik yerden ısıtma malzemeleri kullanılmasıdır. Desenerji olarak tüm yerden ısıtma malzemelerini uygun fiyatlar ve yüksek dayanıklılık kalitesi ile kullanıcılar ile buluşturuyoruz.

Yerden ısıtma malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt vermeden önce yerden ısıtma sisteminden bahsetmek yararlı olacaktır. Etkili ve verimli, aynı zamanda da çevreci bir ısıtma sistemi olan yerden ısıtma ya da diğer adıyla alttan ısıtma sistemi başta evler olmak üzere işyerleri, hastaneler, kreşler, okullar, camiler, villalar gibi pek çok alanda kullanılan ve ısıtma alanında etkili sonuçlar veren bir sistemdir. Temel olarak çalışma prensibi zemine döşenen boruların enerji taşıyarak ısıtma yapmalarıdır. Yerden ısıtma sistemleri sulu yerden ısıtma, elektrik kablolu yerden ısıtma ve karbon film yerden ısıtma olmak üzere kendi içinde ayrılmaktadır.

Bunlar arasında en çok tercih edilen ise sulu yerden ısıtma olmaktadır. Çünkü sulu yerden ısıtma sistemi hem malzeme hem de kullanım açısından oldukça faydalı olan bir sisteme sahiptir. Yayılan ısının alana eşit şekilde dağılması da dengeli ve enerji tasarrufu sunan bir ısıtma sağladığı için yerden ısıtma her zaman en iyi ısıtma yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

yerden ısıtma malzemeleriYerden Isıtma Malzemeleri Nelerdir?

Yerden ısıtma sisteminin uygulanması için yerden ısıtma sistemi malzemeleri kullanılmalıdır. Bu malzemeler tamamen yerden ısıtma yöntemine uygun olarak tasarlanırlar ve kullanım açısından her zaman en iyi ısınma değerlerini elde etmek için etkili olurlar. Sulu ya da borulu yerden ısıtma malzemeleri olarak ısı yalıtım levhası , boru , kenar yalıtım bantı , kollektör , kollektör kutusu , u klips , köşe düzeltici , kesme vanası , otomasyon ürünleri (oda termostatı , termal vana , ana kontrölör , yer sensörü), test göstergesi ve şap katkısı kullanılmaktadır. Bu malzemelerin her birisinin yerden ısıtma sisteminin kurulması ve enerji verimliliği sağlanması için büyük önemi bulunmaktadır. Desenerji olarak ise tüm malzemeler bütün ya da parça halinde temin edilebilmektedir.

Yerden Isıtma Boruları

yerden ısıtma malzemeleriSistemin çalışabilmesi için en önemli malzemelerin başında gelen yerden ısıtma boruları türlerine göre farklılıklar taşıyabilmektedirler. Yerden ısıtma sisteminin tam enerji verimliliği ile çalışması için boru çeşitlerine ve kalitesine dikkatli karar vermek gerekmektedir. Oldukça fazla çeşidi bulunan borular temelde oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz olarak ayrılmaktadırlar. Esneklik kabiliyeti bakımından PEX – A ve PE – RT borular çok daha fazla tercih edilmektedir.

Oksijen bariyerli boru olarak ifade edilen boruların en büyük özelliği ise içinde oksijen oluşumunu engellemesidir. Boruların içinde daimi olarak sıcak su olacağı için korozyonun oluşmaması gerekmektedir. Eğer sistemde oksijen olmazsa paslanma, tıkanma ya da benzeri etkenler görüleceği için oksijen bariyerli borular, sistemin daha uzun ömürlü olmasına katkı sunmaktadır. Ayrıca oksijen bariyerleri borularda suyun içinde çeşitli mikro canlıların oluşumu da engellendiği için böylece zamana bağlı olarak görülen sorunların çoğu da ortadan kaldırılmış olur. Desenerji olarak alanında öncü marka haline gelmiş firmaların yüksek kaliteye sahip borularını kullandığımız ve temin ettiğimiz için Danfoss, Rehau, Pilsa gibi markaları kullanıcılar ile en uygun fiyatlar ile buluşturuyoruz.

Yerden Isıtma Straforu

yerden ısıtma straforuYerden ısıtma sistemlerinde önemli olan yerden ısıtma straforu şap altı izolasyon olarak bilinen malzemedir. En temel olarak kullanım amacı ısıtma borularının yere sabitlenmesi ve kullanım sırasında da dengeli bir şekilde enerji verebilmeleri içindir. Böylece zemin borularının daha düzgün ve pratik olarak montaj yapılması, kullanılması ve gerektiğinde bakım yapılmaları mümkün hale gelmektedir. Bunların yanında çıplak zemine boru döşendiğinde ısı kaybı oluşacağı için ısının da daha iyi bir şekilde dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olarak oluşacak ısı kaybının önlenmesine katkı sunmaktadır. Böylesi önemli bir malzeme olduğu için kullanılacak strafor kalitesine ve niteliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Desenerji olarak hem strafor döşemesi olarak hem de malzeme kalitesi ile yerden ısıtma sistemlerinde her zaman en iyi çözümleri kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Böylece yerden ısıtma sisteminden çok daha iyi verim almak mümkün hale gelirken, sistemin kullanım süresi de uzamaktadır.

Yerden Isıtma Kollektörleri

yerden ısıtma borusuSulu yerden ısıtma malzemeleri arasında öne çıkan kollektörler en genel tanımı itibariyle dağıtım görevi görmektedirler. Küçük kesitlere sahip borulardan gelen sıvının toplandığı ana borudur. Büyük çaplı girişe ve dağıtım için de küçük çaplı çok sayıda çıkışa sahiptirler. Tek bir büyük kolon yapılır ve bu noktadan yatay mercide çok sayıda çıkış kanalı vasıtasıyla istenilen yerlere dağıtım yapılmaktadır. Bu bakımdan beton delme gibi işlemlerin de önüne geçilir. Diğer bir genel tanımı itibariyle tesisatı çeşitli bölgelere ayıran kollektörler bu sayede enerjinin eşit şekilde dağıtılmasını ve yerden ısıtma sisteminin içindeki enerjinin de devir daim yapmasına imkân tanırlar. Sistemin yine önemli parçalarından olan kollektörler için marka seçimi de önemlidir. Düşük kaliteye sahip ürünler seçildiğinde sistemin arıza çıkarma olasılığı yüksektir. Bu yüzden desenerji olarak en iyi markaları tercih etmenize olanak tanıyarak kollektör sistemlerinde de yüksek kaliteyi elde etmenize imkân veriyoruz.

Diğer Yerden Isıtma Malzemeleri

Yerden ısıtma için gerekli malzemeler diğer özelliklerine göre şöyle sıralanabilmektedir;

  • Hava Sürükleyici Katkı Maddesi; yerden ısıtma şapının içine karıştırılarak kullanılır. Temel görevi şap içerisinde hava kabarcıklarının olmamasıdır. Bu sayede hava şap içinde oluşmadığında şapın ısı iletim kalitesinin daha fazla artış göstermesi mümkündür.
  • Kenar Yalıtım Bantı; yerden ısıtma sistemlerinde şapın genleşmesine bağlı olarak görülecek gerilmelerin önüne geçmek için tercih edilmektedir. Kenar yalıtım bantları sayesinde genleşme sağlanır ve böylece sistemin zarar görmesinin önüne geçilir.
  • Kollektör Kutusu; odalar için kullanılacak ısıtma borularının toplandıkları kutuya verilen isimdir. Yerden ısıtma sistemlerinde tüm boruları ve ana hattı kullanıcının bir arada görebilmesine olanak tanır. Kollektör kutusu genelde merkezi bir noktaya koyulur ve olası bir durumda kullanıcının müdahale etmesine olanak tanır. Yapının büyüklüğüne ya da genişliğine göre boyutlarında değişiklik görülebilmektedir. Sabit boylarının olmasına karşılık özel boylarda da gerektiğinde imal edilebilmektedir.
  • Kontrol Modülü; Kullanıcının ısı ayarlarını yapabilmesini sağlayan kontrol kutusudur. Farklı sistemlerde çalışmaya uygun olarak tasarlanır ve kullanıcılar rahatlıkla ısı ayarlamasını yapabilirler. Buna bağlı olarak dijital ya da analog göstergeli termostat sistemleri de bulunmaktadır.
  • Kompakt Karışım Devresi; döşeme sisteminden ısıtma uygulamasının sistemine gidecek su sıcaklığını ayarlayan pompalı hazır ünite sistemine denilmektedir. Döşemeden ısıtma sistemine gidecek olan suyun sıcaklığını ayarlamak için kullanılmaktadır.

Tüm bu yerden ısıtma kullanan alt yapı malzemeleri için Desenerji en uygun fiyatları ve yüksek kaliteyi sunmaktadır. İlgili projelendirme ve yerden ısıtma malzeme fiyatları için teklif isteyebilirsiniz. Geleceğin ısıtma teknolojisi olarak görülen yerden ısıtma alanında yüksek kaliteye sahip malzemeler ve alanında deneyimli kimselerle çalışan Desenerji böylece ısıtma ihtiyaçlarınıza ekonomik, çevreci ve uzun ömürlü sistemler sağlıyor.